Patologie istoty szarej w stwardnieniu rozsianym

StartStreszczeniaPatologie istoty szarej w s...

Patologie istoty szarej w stwardnieniu rozsianym

A. Pankowska 1,2, K. Dyndor 1,2, K. Kochalska 1,2, A. Łazorczyk 1,2, R. Pietura 1,2

1 Zakład Elektroradiologii, Uniwersytet Medyczny w Lublinie
2 Centrum ECOTECH COMPLEX, Lublin


CEL: Stwardnienie rozsiane (SM) to postępująca, demielinizacyjna choroba ośrodkowego układu nerwowego o nie w pełni poznanej etiologii. Do niedawna uważano, że stwardnienie rozsiane to choroba wyłącznie istoty białej. Badania z ostatnich lata wykazały jednak, że zmiany widoczne są nie tylko w korze mózgu, ale również w podkorowych skupiskach istoty szarej. Celem naszej pracy, jest wykazanie obecności zmian w korze mózgu, wskazanie różnych typów plak oraz wskazanie atrofii poszczególnych struktur anatomicznych. Dodatkowo na podstawie pomiaru grubości kory mózgowej zostanie wykazana jej atrofii (program Freesurfer).

MATERIAŁY I METODY: Pacjenci (10 osób, 7 kobiet i 3 mężczyzn, w wieku od 22 do 60 roku życia) zostali przebadani za pomocą rezonansu magnetycznego o natężeniu pola 7T (Discovery 950 GE) z wykorzystaniem 32-kanałowej cewki Nova Head. Parametry sekwencji 3D: 3D T2 FLAIR: TR 8000ms/TE 128,7 ms/TI 2088ms, 3D CUBE T2 : TR 2500ms/TE 82,1ms/ grubość warstwy 1mm, 3D T1 SPGR 35 ms/ TE 5 ms, grubość warstwy 1mm:

WYNIKI: Obrazowanie metodą 7 Tesla potwierdza obecność plaki w korze mózgu. Zmiany te wykazują główne trzy typy lokalizacji; pierwszy na pograniczu istoty białej i szarej, drugi typ to plaki śródkorowe oraz ostatni podoponowe. Analiza grubości korowej wykazała ogniskowe obszary ścieńczenia kory mózgu, które korelowały z czasem trwania choroby.

WNIOSKI: Obrazowanie z zastosowaniem wysokopolowego systemu rezonansu magnetycznego pozwala na uwidocznienie plak demielinizacyjnych w korze mózgu. Wykazanie progresji utraty istoty szarej pozwala na lepsze zrozumienia zachodzących zmian w przebiegu tej choroby.