Czy warto powtarzać MRI w padaczce lekoopornej?

StartStreszczeniaCzy warto powtarzać MRI w p...

Czy warto powtarzać MRI w padaczce lekoopornej?

Marta Zawadzka 1, Marta Szmuda 1, Maria Mazurkiewicz-Bełdzińska 1

1 Klinika Neurologii Rozwojowej Katedra Neurologii Gdański Uniwersytet Medyczny


Badanie rezonansem magnetycznym szczególnie MRI 3 Tesli, jest procedurą z wyboru w diagnostyce padaczki. Stosowany od niedawna w wielu ośrodkach w Europie, w tym w Polsce protokół MRI dla padaczki czyli grupa wybranych sekwencji MRI stosowanych w celu poprawy czułości i specyficzności w identyfikowaniu możliwych nieprawidłowości strukturalnych, które leżą u podstaw padaczki (np. stwardnienie brzeżne hipokampa czy wady rozwojowe kory mózgowej) wpłynął na odsetek wykrywanych strukturalnych przyczyn padaczki. Szczególnie w aspekcie dynamicznie rozwijającej się neruochirurgii padaczkowej wydają się zasadne dalsze prace nad udoskonalaniem protokołów MRI dla padaczki.

Materiał i metoda: Do analizy zakwalifikowano 51 pacjentów z padaczka lekooporną w wieku od 2 – 17 lat hospitalizowanych w Klinice Neurologii Rozwojowej w latach 2013-2017. W pracy przedstawiono przypadki pacjentów Kliniki Neurologii Rozwojowej, u których decyzja wykonania kolejnego badania MRI mózgowia w oparciu o protokół dla padaczki, pomimo kilkukrotnie wykonanych wcześniej i ocenianych za prawidłowe badań, zaowocowała rozpoznaniem wady ukształtowania kory mózgowej.

Wyniki i wnioski: Rozpoznanie spowodowało zmianę postępowania terapeutyczno-diagnostycznego u każdego z przedstawianych pacjentów. Postawione rozpoznanie u większości pacjentów skutkowało rozpoczęciem diagnostyki przedoperacyjnej padaczki a u niektórych zastosowaniem odpowiedniej farmakoterapii i ustąpieniem napadów padaczkowych.