Zastosowanie badania EEG do identyfikacji ogniskowej dysplazji korowej u...

StartStreszczeniaZastosowanie badania EEG do...

Zastosowanie badania EEG do identyfikacji ogniskowej dysplazji korowej u dzieci

Maria Mazurkiewicz-Bełdzińska 1, Marta Zawadzka 1, Marta Szmuda 1

1 Klinika Neurologii Rozwojowej Gdański Uniwersytet Medyczny Gdańsk


Przyczyną lekoopornych, ogniskowych napadów padaczkowych często jest ogniskowa dysplazja korowa, którą można skutecznie leczyć za pomocą chirurgii padaczkowej. Wyselekcjonowanie dzieci z ogniskową dysplazją korową, potencjalnych kandydatów do leczenia chirurgicznego jest często dużym wyzwaniem. Wykorzystanie badania EEG, a w szczególności uzyskiwanych wzorców ogniskowych wieloiglic, szybkich fal czy rytmicznych fal ostrych jako markerów ogniskowej dysplazji korowej może pomóc w diagnostyce klinicznej i przyspieszyć decyzje o wykonaniu badania neuroobrazowego i klasyfikacji chorego do diagnostyki przedoperacyjnej

Metody: Przeprowadzono retrospektywną analizę badań EEG i MRI pacjentów z ogniskowymi napadami padaczkowymi, skierowanych do Kliniki Neurologii Rozwojowej celem wykonania przedłużonego monitorowania wideo-EEG, w okresie od 01’2015 do 12’ 2017 r. Do badania zakwalifikowano pacjentów z padaczką ogniskową w wieku od 1 m.ż. do 18 r.ż., a wykluczono chorych z zespołami padaczkowymi z uogólnionym początkiem, niepadaczkowymi incydentami napadowymi oraz stwardnieniem guzowatym.

Wyniki: Spośród 70 ocenianych pacjentów, 43 zostało poddanych analizie. Wynik badania EEG potwierdzający radiologiczne rozpoznanie ogniskowej dysplazji korowej uznawano za dodatni. Stwierdzono 8 wyników prawdziwie dodatnich, 8 fałszywie dodatnich, 12 fałszywie ujemnych i 15 prawdziwie ujemnych. Czułość stwierdzanych w EEG zmian (kombinacji ogniskowych wieloiglic, fal szybkich oraz rytmicznych fal ostrych) dla ogniskowej dysplazji korowej wynosiła 33%, natomiast swoistość była znacząca, oscylowała na poziomie 73%. Dodatnia wartość predykcyjna testu wynosiła 34%, podczas gdy wartość predykcyjna ujemna- 72%. Ogniskowe zmiany w EEG były tożstronne do ogniskowej dysplazji korowej stwierdzanej w MRI w 6/8 przypadkach.

Wnioski: Ogniskowe wieloiglice, ogniskowe fale szybkie lub rytmiczne fale ostre stwierdzane w badaniu EEG są swoistym wskaźnikiem ogniskowej dysplazji korowej u dzieci z ogniskowymi napadami padaczkowymi. Konieczna jest korelacja z badaniem neuroobrazowym, a w przypadku pacjenta z padaczką lekooporną rozważenie kwalifikacji pacjenta do ewntualnego leczenia operacyjnego.